Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... urgent
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

urgent

am si eu o nelamurire: sora mea este in perioada de preaviz.maine este ultima zi dar nu se poate prezenta pentru ca trebuie sa mearga la un interviu pentru un alt loc de munca. care ar fi consecintele neprezentarii? tin sa mentionez ca de profesie e asistent medical
nu i se va ponta ziua de maine. in rest, e prea tarziu pentru cercetari disciplinare:)
Conteaza si ce scrie in regulamentul de ordine interioara....cate absente constituie abatere disciplinara?
Si care este motivul preavizului....demisie sau concediere?
Pe durata termenului de preaviz, angajatul trebuie să respecte programul normal de munca. Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.